Zenta

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Megemlékezés a zsidó lakosság elhurcolásáról

Múlt vasárnap délután tartottak megemlékezést Zentán a zsidó lakosság elhurcolásának 77. évfordulója alkalmából. A koszorúzáson beszédet mondott Pejin Attila, Czegledi Rudolf polgármester és Szabados Róbert, a Szerbiai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke. A városi zsidó temetőben minden évben sor kerül ebben az időszakban erre az összejövetelre, amelyen az egykori zentai lakókra, elhurcolt polgártársakra emlékeznek vissza.

A temetőkapu kinyitásával folyamatosan érkeztek a civil szervezetek képviselői, valamint a lakosok, hogy ellátogassanak a síremlékekhez. A zentai Városi Múzeum munkatársa, Pejin Attila történész köszöntötte a jelenlévőket, a zsidó közösségek képviselőit, a Magyar Nemzeti Tanács elnökét, Hajnal Jenőt, valamint az önkormányzat képviselőit is.

A történész után Zenta polgármestere, Czegledi Rudolf kért szót és osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel a látogatás, a megrendítő évforduló kapcsán. Beszédében kifejtette, hogy közös feladatunk az emlékezés és a tanítás. Mindannyiunk kötelezettsége, hogy a következő generációk is emlékezzenek az emberiség ellen elkövetett gonosztettekre. Úgy gondolja továbbá, hogy az emlékezés lehet eszköz a gyűlöletkeltés megállítására is. Példát kell mutatnunk és hátunk mögött hagyni a közönyt, így megelőzhetjük azt, hogy hasonlóan borzalmas dolgok történjenek a jövőben.

Rámutatott, hogy nem csak az ilyen alkalmaknak, emléknapoknak, de az egyének viselkedésének is rendkívül jelentős szerepe van a jelen megformálásában; a módban, ahogyan viszonyulunk egy nép hagyományaihoz, emlékéhez, hagyatékához. Kiemelte azt is, hogy pont ezért fontos, hogy anyaországi támogatással megújulhat a városi kis zsinagóga épülete. Ily módon talán időtálló emléket állíthatnak azon személyeknek, akik már nem lehetnek a jelenlévők soraiban. Nem szabad megfeledkezni a múltról, vigyázzunk a jelenre és törekedjünk békére az elkövetkezendőkben.

A Szerbiai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Szabados Róbert beszédében kitért a múlt század borzalmaira. Beszélt azokról a részletekről is, amelyek által kiderült, hogy a zentai zsidóság túlnyomó része a gázkamrákban vesztette életét. A háború utáni zsidóság csak egy kis része volt az egykori közösségnek; mára pedig már nincs is zsidó közösség itt, mindössze néhány család. A temetőn kívül nincs is nagyon jele, hogy mekkora közösség élt itt egykor, épp ezért örömmel üdvözölte a kis zsinagóga felújítását.

A beszédeket követően hagyományos héber imádságot hallhattak Kovács Róberttől, valamint Verebes Krnács Erikától Radnóti Miklós Erőltetett menet című versét. Ezek után a jelenlévők elhelyezték a koszorúikat és a kavicsokat, a lélek halhatatlanságának jelképeként.

Forrás: vajma.info                 Fotó: Rúzsa Mária (vajma.info)

  • Előző
    Megjelent a zentai Thurzó Lajos Általános Iskolai egykori tanulóinak kötete
  • Következő
    Szülővárosáról készült új fotósorozatát mutatta be Révész Róbert

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család